Testünk stabilitása – a gerincoszlop és gerincferdülés

A gerincoszlop egyrészt biztosítja testünk tartását, ugyanakkor rugalmasan csillapítja a függőleges irányú erőhatásokat és a csigolyák elmozdulása révén lehetővé teszi a felsőtest szabad mozgását is. Ennek érdekében az egészséges gerinc hátulról nézve egyenes vonalat alkot, oldalnézetben pedig többszörösen ívelt. A felépítéséről részletesebben olvashat a következő írásunkban.

Életünk során a gerincoszlopunk szinte folyamatos erőhatásoknak van kitéve. Egyrészt a teljes test súlyát hordozza, másrészt minden mozdulatunkkal, sőt állás közben a tartásunkkal is terheljük. Ezek következtében az évek alatt a csigolyákon, a csigolyák közötti porckorongokon vagy a gerinc körüli izmokban elváltozások jöhetnek létre. Ezek a problémák gyakran alig láthatóak, mégis kezdettől fogva kisebb-nagyobb fájdalommal járnak. Máskor hosszú ideig tünetmentesek, és váratlanul lépnek fel súlyos panaszok.

A gerincoszlop elváltozása a teljes test statikus egyensúlyára hatással van, tartásunk megváltozik, szabad szemmel alig látható mértékben előre, vagy oldalirányban. Ezt követően a későbbiekben megjelenhetnek a fájdalmas tünetek is.

Kevésbé ismert, hogy a gerincferdüléssel rendelkező személyek állásbiztonsága csökken. Bár ez első hallásra nem tűnik veszélyesnek, de gondoljunk bele mi is történik ilyenkor? Az állás valójában aktív izommunkát igényel, az izomzat tónusának fenntartásával, az egyensúlyközpont és az izmokban és ínakban található receptor sejtek jelzései alapján. Testünk próbálja megtartani a jól megszokott stabil egyensúlyi állapotát, de az aszimmetrikus tartás és testünk megnövekedett kilengése miatt ezt csak nagyobb erőfeszítéssel képes megtenni. Ez plusz terhelést jelent idegrendszerünkre, izomzatunkra, vázrendszerünkre. Izmaink nagyobb munkát végeznek, görcsösebbek lesznek, felléphetnek izomfájdalmak, izomcsomók, fejfájás.

Ugyanígy igaz ez az összetettebb mozgásokra, ahol a test dinamikus egyensúlyi helyzetben van. A fokozott izommunka mellett a végtagok és a törzs terhelése aszimmetrikussá válik – miközben az egyik oldalt kíméljük, a test ellentétes oldalát fokozottan terheljük, megterhelve ezzel az izmokat és az ízületeket is.

Mit tehetünk ilyenkor?

Fájdalomcsillapítás

Sokszor szükség lehet rá, azonban ilyenkor csak tüneti kezelésről beszélünk, hiszen a valódi okot, a testi aszimmetriát sem szűnteti meg.

Masszázs, manuális terápiák

Kiváló hatásuk évszázadok óta ismert, vizsgálatok igazolták hatékonyságukat. A cél, hogy a megfelelő vizsgálatot követően a megfelelő terápiát kapja a páciens.

Mozgásterápia, gyógytorna, sportterápia

Szintén nagy hatékonyságú tevékenységek, és számos egyéb jótékony változást indítanak el szervezetünkben.

A megfelelő vizsgálat és terápia kiválasztásához kérje szakember segítségét. Súlyos panaszok esetén keressen fel orvost!

Mozgásszervi vizsgálatok

A hagyományos és modern vizsgálati eljárások hatékonyan segítenek gerincoszlop, és az egész testünk esetleges aszimmetriájának feltérképezésében. Közel sem elhanyagolható, hogy a páciens szubjektív fájdalomérzetén felül objektív képet ad a szervezet állapotáról és mérésekkel igazolt objektív adatok alapján határozhatjuk meg és követhetjük nyomon a szükséges terápiát.

Miért fontos ez? A pontosabb vizsgálat gyorsabb javuláshoz vezet.

TOVÁBBI INFORMÁCIÓÉRT VAGY INGYENES KONZULTÁCIÓÉRT KATTINTSON!